عمل صالح غير مقبول

0

عمل صالح غير مقبول 

 

مَنْ جَآءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا وَمَنْ جَآءَ بِالسَّيِّئَةِ فَلَا يُجْزَىٰٓ إِلَّا مِثْلَهَا وَهُمْ لَا يُظْلَمُونَ ( انعام – ١٦٠)

 

هر كس كار نیك بیاورد، پاداشش ده برابر آن است، و آنان كه كار بد بیاورند، جز به مانند آن مجازات نشوند و مورد ستم قرار نمی‌گیرند. (۱۶۰)

 

 

ذات اقدس الهي ميفرمايد: ﴿يَوْمَ لاَ يَنفَعُ مَالٌ وَ لاَ بَنُونَ ٭ إِلاّ مَنْ أَتَي اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ﴾،[۸] امروز کسي را راه ميدهند که قلب سالم او در دستش باشد، چون قبلاً هم ملاحظه فرموديد که اگر کسي در دنيا آدم خوبي بود مشکل او حلّ نميشود، بايد اين‌قدر در دنيا خوب باشد و خوبي را حفظ بکند که با خوبي بميرد و در قيامت با دست پُر بيايد!

 

خدا که وعده نداد و نگفت که هر کسي در دنيا کار خوب کرد ما او را بهشتي ميکنيم! «مَنْ فَعَلَ الحَسَنة» که وعده نداد! فرمود: ﴿مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ﴾، پس اين شخص بايد دستش پُر باشد! برخيها هستند که کار خوبی را انجام می‌دهند، اما بعد اوضاع را به هم ميزنند، پس صِرف حُسن سابقه مشکل را حلّ نميکند! اين حُسن سابقه همراه با استمرار لاحقه طوري است که انسان دست پُر در قيامت ميآيد. فرمود: ﴿مَن جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا﴾،[۹] نه «مَنْ فَعَلَ الحَسَنة»! اينجا هم فرمود: ﴿مَنْ أَتَي اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ﴾؛ قلب پاک در دست اوست، اين را قبول ميکنند! پس اگر کسي در دنيا يک مرحله قلب سالم داشت مشکل او حلّ نميشود، اين‌قدر بايد اين سلامت قلب را مستمراً نگهداري کند که اين دل سالم در دست او باشد و ﴿بِقَلْبٍ سَلِيمٍ﴾ بيايد، وگرنه آن تبرّي در قالب تمنّي و اين ندامت سودي ندارند.

 

الحمد لله رب العالمين

آیت‌الله جوادی آملی، درس تفسیر، جلسه ۱۶، سوره مبارکه زخرف

 

 

[۸]. سوره شعراء, آيات۸۸ و ۸۹.

 

[۹]. سوره انعام, آيه۱۶۰.

 

آدرس کوتاه این مقاله: http://noorekoran.ir/gBAjh

Leave A Reply

Your email address will not be published.