معنی الله أكبر

0

معنی الله أكبر 

 

تفسير سوره اخلاص جلسه ۱ (۱۳۹۹/۰۱/۲۶)

 

 آیت‌الله جوادی آملی 

 

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيطَانِ الرَّجِيم

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم

 

 

اين گونه از لطايف از روايات اهل بيت(عليهم السلام) به خوبي استفاده مي‌شود. مرحوم صاحب وسائل(رضوان الله تعالي عليه) در کتاب شريف وسائل الشيعة جلد هفتم که مربوط به احکام صلات است، گرچه احکام صلات در غير جلد هفتم هم آمده است؛ بعد از اينکه بخشي از احکام و مسائل صلات را که گذراندند؛ ابواب ذکر است دعا است، اين دو را در کنار بحث‌هاي صلات دارند. در جلد هفتم صفحه ۱۹۱ باب ۳۳ از ابواب ذکر عنوان باب اين است که شايسته نيست ما بگوييم «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ء»، بايد بگوييم «الله اکبر» و اگر خواستيم «الله اکبر» را تفسير کنيم، نبايد بگوييم «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ء» بلکه شايسته است بگوييم: «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَفَ»‏، اين روايت ظاهراً در صدد بيان اين کراهت فقهي و اينها نيست؛ حالا اين بزرگوار چون محدّث است و کتاب فقهي خود و روايت‌هاي فقهي خود اين دو تا روايت را ذکر مي‌کند، چنين عنواني را در باب ۳۳ از ابواب ذکر براي آن ذکر کرده است. براي اينکه اين دو تا روايت دو تا برهان دارند گرچه مرجع دو تا برهان يکي است ولي با دو عبارت اين برهان فهمانده شده است. روايت اول را که از مرحوم کليني(رضوان الله تعالي عليه) با سند نقل مي‌کند، دارد که «جُمَيْعِ بْنِ عُمَيْرٍ قَالَ: قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام: أَيُّ شَيْ‏ءٍ اللَّهُ أَكْبَرُ»؛ خود حضرت ابتدائاً سؤال مي‌کند که «الله اکبر» يعني چه؟ آن محدّث مي‌گويد من در پاسخ امام عرض کردم: «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ»؛ خدا از هر چيزي بزرگ‌تر است. امام(سلام الله عليه) فرمود: «وَ كَانَ ثَمَّ شَيْ‏ءٌ فَيَكُونَ أَكْبَرَ مِنْهُ»؟ آيا در جهان و در ساختار نظام هستي غير از خدا چيزي هست که خدا از او بزرگ‌تر باشد؟ «وَ كَانَ ثَمَّ شَيْ‏ءٌ فَيَكُونَ أَكْبَرَ مِنْهُ» يعني «حتي يکون أکبر منه»؛ من جوابي نداشتم. به حضرت عرض کردم که پس معناي «الله اکبر» چيست؟ «فَقُلْتُ فَمَا هُوَ؟ قَالَ اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَفَ»؛ خدا بزرگ‌تر از آن است که وصف بپذيرد، بگوييم اکبر از فلان شيء است اکبر از فلان موجود است، اکبر از عالم است؛ اين «الله اکبر» وصف نيست. «الله اکبر» نفي وصف است، «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَفَ»، نه اينکه اکبر وصف باشد بگوييم او اين صفت را دارد که بزرگ‌تر از فلان شيء يا فلان شخص يا فلان عالَم است؛ اين براي نفي وصف است نه اثبات وصف. براي ديگران اين «أفعل» وصف است يا وصف تعييني است يا وصف تفضيلي. يک وقت مي‌گوييم فلان شخص أفضل است يعني اين وصف تعييني نيست چون غير از او هم کساني هستند ولي اين نسبتاً أفضل از ديگران است. يک وقت وصف تعييني است يعني او «بالقول المطلق» أفضل است؛ چه اينکه اولويت هم همين طور است يک وقت مي‌گوييم فلان شخص اُولی است يعني ديگران هم همين حدّ را دارند منتها مستحب است که اين ولايت را بپذيرد اين امامت را بپذيرد يا اين سرپرستي يا مديريت را بپذيرد. يک وقت مي‌گوييم نه، الا و لابد او بايد بپذيرد. اين کلمه أفعل گاهي تفضيلي است گاهي تعييني.

 

آنچه در بخش سوره مبارکه «أحزاب» آمده است که ﴿النَّبِيُّ أَوْلَي بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ﴾[۶] اين اولويت تعييني است. در همان سوره در جريان طبقات ارث هم آمد که اينها کساني هستند که ورثه ميت، طبقات ميت ﴿بَعْضُهُمْ أَوْلى‏ بِبَعْضٍ﴾؛[۷] اين اولويت تعييني است؛ طبقه اول اُولاست نسبت به طبقه دوم تعييناً، طبقه دوم اُولاست نسبت به طبقه سوم تعييناً، نه تفضيلاً.

 

همين معنا را وجود مبارک پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) در جريان غدير درباره حضرت امير(صلوات الله و سلامه عليهم اجمعين) ذکر کرده است که «مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِيٌّ مَوْلَاه‏»؛[۸] يعني وجود مبارک علي بن ابيطالب(عليه افضل صلوات المصلين) اُولاي تعييني است نه تفضيلي. در موارد ديگر که چند نفر از بزرگان سمتي دارند ولي برخي‌ها در بعضي از جهات فضيلتي دارند گفته مي‌شود که فلان شخص اُولاست اين اولويت، اولويت تفضيلي است نه تعييني. اين کلمه «أکبر» هم چنين است، در غالب موارد مي‌تواند تفضيلي باشد در بعضي از موارد مي‌تواند تعييني باشد. اما وجود مبارک امام صادق(سلام الله عليه) مي‌فرمايد اين نه اولويت تعييني است نه اولويت تفضيلي. اين «الله اکبر»، «أکبر» وصف نيست اين بيان نفي وصف است «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَفَ»؛ نمي‌شود گفت خدا بزرگ‌تر از ديگران است تفضيلاً يا بزرگ‌تر از ديگران است تعييناً. اين ناظر به نفي وصف است او برتر از آن است که وصف بشود، چرا؟ چون اگر ما گفتيم او از ديگران برتر است حالا تعييناً يا تفضيلاً، بايد ديگراني را ثابت بکنيم بعد بگوييم اين از همه آنها «بالضرورة» بزرگ‌تر است ولي چيزي در کار نيست. غير از خدا چيزي نيست؛ حالا او را توضيح مي‌دهند که خلقت پس چيست؟

 

پس اين آسمان و زمين کيستند ٭٭٭ بني‌آدم و ديو و دد کيستند[۹]

 

همه اينها سرجايشان هستند؛ اما:

 

همه هر چه هستند از آن کمترند ٭٭٭ که با هستيش نام هستي برند

 

چه سلطان عزت الم برگشود ٭٭٭ جهان سر به جيب عدم در گشود[۱۰]

 

همه هستند؛ اما همه در برابر او نيستند همه ظهور او هستند سايه او هستند صورت مرآتيه او هستند آيت او هستند.

 

بنابراين امور فراواني است که نبايد اينها از هم جدا بشود: يکي اينکه اين روايت در صدد اين است که «أکبر» درباره ذات اقدس الهي وصف نيست، نه وصف تفضيلي و نه وصف تعييني؛ براي اينکه اگر گفتيم او اين صفت را دارد که بزرگ‌تر از چيز ديگري است بايد چيز ديگر باشد حالا يا تعييناً يا تفضيلاً او بزرگ‌تر باشد؛ ولي وقتي چيزي ديگر نيست او «أکبر» نخواهد بود، سالبه به إنتفای موضوع است. يک وقت است وصف ذاتي است مثل «عليمٌ، قديرٌ، حيٌّ» و مانند آن. يک وقت مي‌گوييم او «أعلم» است او «أفضل» است او «أکبر» است او «أرجح» است اين بايد متعلقي باشد آن «مفضّل عليه» باشد تا بگوييم رجحان آن تعييني است يا تفضيلي. حضرت فرمود چيزي نيست تا شما بگوييم خدا «أکبر» از اوست.

 

عرض کرد که پس معناي «الله اکبر» چيست؟ فرمود: «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَفَ»؛ او در صدد نفي وصف است نه اثبات صفت به عنوان کبريايي و اکبر بودن که تعييني است يا تفضيلي. «قُلتُ» اگر معناي «أکبر» اين نيست و شما فرموديد: «كَانَ ثَمَّ شَيْ‏ءٌ فَيَكُونَ أَكْبَرَ مِنْهُ»، پس «الله اکبر» معنايش چيست؟ فرمود: «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَف‏». اينکه در بعضي از نصوص آمده است که قرآن را اهل بيت(عليهم السلام) بايد معنا کنند، اينها عِدل قرآن‌اند حقيقت قرآن نزد اينهاست؛ اين گونه از تفسيرها و ترجمه‌ها نزد احدي نيست. آنچه به ذات اقدس الهي برمي‌گردد با اين تفسير نزد احدي نيست، آنچه به وحي و نبوت برمي‌گردد با اين تفسير نزد احدي نيست، آنچه به حقيقت رجوع «إلي الله» و «لقاء الله» و مانند آن برمي‌گردد با اين تفسير نزد احدي نيست. اينها قرآن ناطق‌اند عِدل قرآن کريم‌اند حقيقت قرآن نزد اينهاست و مانند آن.

 

در روايت دوم که آن را هم باز مرحوم کليني از وجود مبارک امام صادق(سلام الله عليه) نقل کرده است، مردي در حضور آن حضرت عرض کرد: «اللَّهُ أَكْبَرُ»! حضرت خودش فرمود: «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَيِّ شَيْ‏ءٍ»؟ اينها در جلسه خصوصي با خواص اصحاب اين لطايف توحيدي را لطايف قرآني را لطايف وحي و نبوت را تبيين مي‌کردند. وقتي کسي خدمت حضرت عرض کرد «الله اکبر»؛ حضرت فرمود: «اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَيِّ شَيْ‏ءٍ»؟ چون غالباً اين اکبر را وصف مي‌دانند متعلق مي‌طلبد. آن شخص عرض کرد: «مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ»؛ خدا از هر چه در عالم هست بزرگ‌تر است. ‌آن‌گاه «فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع حَدَّدْتَهُ»؛ خدا را محدود کردي، چرا؟ براي اينکه خدايي هست، اشياء فراواني هم هستند خدا از آنها بزرگ‌تر است. اگر خدايي هست اشياء فراواني هستند پس مرز خدا محدود است، يعني خدا حدّش تمام شده نوبت به موجود ديگر مي‌رسد. اگر ما دو موجود داشته باشيم حتماً هر دو محدود هستند؛ چون اگر يکي نامتناهي باشد جا براي غير نمي‌گذارد؛ اگر دو موجود داشتيم يکي «ألف» و يکي «باء»، هم «ألف» محدود است هم «باء»، چرا؟ چون اگر «ألف» نامتناهي باشد مجال و جا و مقطع و موضعي براي «باء» نمي‌گذارد. اگر دو تا خط داشتيم حتماً هر دو متناهي‌اند؛ خط گرچه يک بُعدي است عدم تناهي‌ آن فقط در طول است، اگر ما يک خط نامتناهي داشتيم الا و لابد در اين مسير خط ديگر وجود ندارد؛ ممکن است در عرض آن بالاتر از آن، پايين از آن، يمين آن، شمال آن، فوق آن، تحت آن خطوطي باشد، چون خط يک بُعد دارد و آن طول است و اگر سطحي داشتيم نامتناهي در آن افق سطح ديگر نداريم. نعم! ممکن است بالاتر از آن به نام ارتفاع، پايين‌تر از آن به نام عمق سطوحي باشد اما در آن مسير سطح ديگر نداريم. اگر حجمي داشتيم نامتناهي، نه در طول آن نه در عرض آن نه در عمق آن نه در ارتفاع آن در هيچ جا حجم ديگر فرض ندارد.

 

حالا اينها تشبيه معقول است به محسوس. حالا اگر يک وجود نامتناهي داشتيم جا براي غير نمي‌گذارد اگر گفتيم او «عليمٌ» ممکن است شيء ديگري هم عليم باشد. اما اگر گفتيم او «أکبر» است و معناي «أکبر» اين است که او از شيء ديگر بزرگ‌تر است، بايد بپذيريم که خدا ـ معاذالله ـ متناهي است او محدود است مرزش تمام مي‌شود نوبت به شيء ديگر مي‌رسد. حالا آن شيء ديگر اگر مباين بود که دو روايت در نهج البلاغه است که اينها مباين با خالق‌اند؛[۱۱] آنجا بايد معناي خاص بينونت را پيدا کرد و بايد پيدا بشود چه اينکه شده است. در آنجا اگر مباين باشد نمي‌تواند ذاتاً آيت باشد. اينکه خدا فرمود: ﴿وَ جَعَلْنَا اللَّيْلَ وَ النَّهَارَ آيَتَيْنِ﴾،[۱۲] اگر آيت است نشانه است مباين که نمي‌تواند نشانه مباين باشد.

 

به هر تقدير اگر چيزي در قبال «الله» ـ معاذالله ـ موجود باشد، حتماً «الله» بايد متناهي باشد. بنابراين اين «الله اکبر» در صدد نفي وصف است، نه اتّصاف خداي سبحان «بأنه أکبر من ماعدا». فرمود اين طوري که شما معنا کرديد «حَدَّدْتَهُ»؛ او را محدود کرديد. عرض کرد: «كَيْفَ أَقُولُ»؛ پس من در معناي «الله اکبر» چه بگويم؟ فرمود: «قُلِ اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ يُوصَفَ»؛[۱۳] خدا بزرگ‌تر از آن است که وصف بشود.

 

در روايت سوم هم آمده است که کليني در روايت أبي بصير «عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام» دارد که دعاي «عِنْدَ الْحَجَرِ الْأَسْوَدِ إِلَی أَنْ قَالَ: اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِهِ اللَّهُ أَكْبَرُ مِمَّا أَخَافُ وَ أَحْذَرُ» که اين روايت سوم بايد به برکت روايت اول و دوم معنا بشود. مرحوم صاحب وسائل جمع فقهي کردند آن دو تا روايت اول را گفتند که کراهت دارد، اين روايت سوم را حمل بر جواز کردند؛[۱۴] در حالي که روايت اول و دوم برهان است؛ وقتي برهان شد حکم کراهت و امثال کراهت برنمی دارد يعني خدا هم موجود است ديگران هم موجود هستند، خدا بزرگ‌تر از آن است و اما اگر ما بگوييم ديگران جلوه او هستند نه در برابر او! آيت او هستند نه در برابر او! سايه او هستند نه در برابر او! ما ديگري را نمي‌بينيم فقط آيت را مي‌بينيم؛ همان طوري که ليل و نهار را آيت قرار داد ديگري هر چه دارد و هر چه هست نشان اوست نه در برابر او و چون نشان اوست و در برابر او نيست او را محدود نمي‌کند.

 

 

«و الحمد لله رب العالمين»

 

[۶]. سوره احزاب، آيه۶.

 

[۷]. سوره احزاب، آيه۶.

 

[۸]. الكافي(ط ـ الإسلامية)، ج‏۱، ص۴۲۰.

 

[۹]. بوستان سعدی، باب سوم.

 

[۱۰]. بوستان سعدی، باب سوم.

 

[۱۱]. نهج البلاغة(للصبحی صالح)، خطبه۱۷۹ و ۱۸۶.

 

[۱۲]. سوره إسراء، آيه۱۲.

 

[۱۳]. وسائل الشيعة، ج۷، ص۱۹۱؛ الكافي (ط ـ الإسلامية)، ج‏۱، ص۱۱۷.

 

[۱۴]. وسائل الشيعة، ج۷، ص۱۹۲.

 

[۱۵]. سوره نور، آيه۳۵.

 

تفسير سوره اخلاص جلسه ۱ (۱۳۹۹/۰۱/۲۶)

آیت‌الله جوادی آملی، سایت إسراء، دروس تفسیر

 

آدرس کوتاه این مقاله: http://noorekoran.ir/KB70h

Leave A Reply

Your email address will not be published.